تلفن دفتر مرکزی (تهران) : ۸۸۵۲۱۰۴۰ ۰۲۱
اچ پی ساپورت ورود / عضویت پشتیبانی
تاریخ درج : 1402/10/6
گروه مقاله : مقالات آموزشی

مزایا و معایب شارژ کارتریج پرینتر

مزایا و معایب شارژ کارتریج پرینتر

مزایا و معایب شارژ کارتریج پرینتر


 

در این مقاله تلاش شده تا در حد امکان مزایا و معایب شارژ کارتریج را برای شما بیان کنیم ولی در ابتدا اشاره ای به روند شارژ انواع کارتریج خواهیم داشت تا مشخص شود بصورت دقیق منظور از شارژ کارتریج چیست؟ 

 

شارژ کارتریج چیست ؟

 

روند شارژ کارتریج پرینتر فرآیندی است که در آن مجدداً جوهر یا تونر به کارتریج اضافه می‌شود. این عمل به ما اجازه می‌دهد که کارتریج را بتوانیم مجدداً استفاده کنیم، البته باید به این نکته اشاره شود که شارژ کارتریج از سوی شرکتهای معتبر تولید کننده کارتریج های اورجینال به هیچ عنوان ( بجز برخی کارتریج های خاص و نادر) پیشنهاد نمی گردد و فقط تهیه و تعویض کارتریج بصورت اورجینال را تاکید می نمایند.

دقیقا بر همین اساس، هیچ نوع تونر و یا جوهر اورجینال از سوی شرکت های معتبر سازنده کارتریج و پرینتر مانند اچ پی یا کانون، برای مصرف در رابطه با شارژ کارتریج ها در بازار توزیع و ارائه نمی گردد، و تقریبا همه پودر ها و جوهر های موجود در بازار جهت شارژ کارتریج های پرینتر، توسط تولید کنندگان مختلف و نه چندان مشهور تولید و روانه بازار می گردند.

پر واضح است که عدم دسترسی به برخی کارتریج های اورجینال و همچنین هزینه بالای تهیه این نوع کارتریج ها از مواردی است که شارژ کارتریج را در این شرایط توجیه پذیر و مقرون بصرفه نموده است.

 

تلفن نمایندگی hp

در همین جا باید یاد آوری گردد بسیاری از همین پودر و تونرهای متفرقه و غیر اورجینال ، کیفیتی تقریبا مطلوب دا داند که تا حدود 98 در صد مشابه تونر اورجینال بازده داشته ولی قیمتی بسیار مناسب دارند که در شرایط فعلی برای اغلب دارندگان پرینتر، تهیه و خرید آنها را توجیه می نماید.

کارشناس فنی تعمیر پرینتر


شارژ کارتریج لیزری

بصورت معمول چاپگرهای لیزری از کارتریج‌های دارای پودر جامد استفاده می‌کنند. برخی از کارتریج‌ ها قابلیت شارژ مجدد و تعویض برخی از قطعات مصرفی را دارند و همین موضوع باعث میشود که پس از فرایند شارژ و تعویض قطعات ضعیف، کیفیت چاپ تا حد زیادی قابل قبول باشد. اما در برخی موارد بدنه کارتریج بصورت پرس شده است که امکان تعویض قطعات داخلی و شارژ را تا حد زیادی کاهش میدهد. در این موارد لازم است تا بدنه کارتریج ها برای شارژ شکسته شود و پس از شارژ و تعویض قطعات باید مجددا بدنه را بچسبانند. در کارتریج هایی با شرایط این چنین پس از چندین بار شارژ کارتریج، کیفیت چاپ ممکن است کاهش یابد. که در این شرایط لازم است تا نسبت به تعویض کارتریج یا نیم کاست اقدام شود.

 

آموزش شارژ کارتریج لیزری

برای شارژ کارتریج لیزری، ابتدا باید پودر با کیفیت مناسب را تهیه کنید. در شرایط ایزوله و ترجیحا در باکس دارای وکیوم و تخلیه هوا با استفاده از ابزارهای مناسب، بدنه کارتریج را باز کرده و باقی مانده پودر قبلی را کاملا تخلیه نمایید.

سپس پودر تونر جدید را کخ تهیخ نموده اید به میزانی کخ مخزن کارتریج ظرفیت دارد درون کارتریج تزریق نمایند . در انتها، تست چاپ را انجام دهید تا از کیفیت چاپ اطمینان حاصل شود.

از آنجا که پودر بکار برده شده در شارژ کارتریج از نظر بهداشتی مشکوک به مضر بودن برای سلامت انسان و حیوانات خانگی است به هیچ عنوان شارژ کارتریج در منزل توصیه نمی گردد برای اطلاعات بیشتر در این رابطه پیشنهاد می شود حتما با کارشناسان این حوضه مشورت فرمایید.

تلفن نمایندگی hp


شارژ کارتریج جوهر افشان

کارتریج‌های جوهر افشان معمولاً شامل یک یا چندین مخزن جوهر جداگانه هستند. برای شارژ کارتریج جوهر افشان، نیازمند جوهر مایع مخصوص آن مدل که میخواهید شارژ انجام دهید هستید. می‌توانید پس از تهیه جوهر مورد نیاز، کارتریج را باز کرده و جوهر را به داخل مخزن‌های مربوطه تزریق کنید. بعد از شارژ، باید با استفاده از کیت های شارژ مخصوص اقدام به فعال کردن کارتریج نموده و پس از آن کارتریج را مجدداً درون پرینتر نصب کرده و تست چاپ را انجام دهید.

یاداوری این نکته لازم است که اغلب جوهر های موجود در بازار دارای کیفیت مطلوب نمی باشند و در صورتی که در نظر دارید جوهر تهیه نمایید فقط با ضمانت و از فروشندگان معتبر خرید نمایید.

 

نکات مهم

- برای شارژ کارتریج، استفاده از مواد اصلی و درجه یک توصیه می‌شود تا بهترین نتیجه را بدست آورید.

- قبل از شروع شارژ، اطمینان حاصل کنید که کارتریج به طور کامل تخلیه شده است.

- به دلیل خاصیت رسانایی الکتریکی موجود در پودر تونر ، در هنگام ریختن تونر درون مخزن کارتریج مراقب نشت و ریختن تونر روی سایر بخشها بخصوص بردهای الکترونیکی دستگاه باشید، زیرا مشکلات متعددی را ایجاد می نماید.

- شارژ کارتریج فقط در شرایط ایزوله و با وجود دستگاه و باکس مناسب وکیوم شارژ کارتریج پیشنهاد میگردد.

- در صورت عدم اطمینان به خود، می‌توانید این عمل را به کارشناسان متخصص واگذار کنید تا بهترین نتیجه را بدست آورید.

 

مزایا و معایب شارژ کارتریج پرینتر

 مزایای شارژ کارتریج1. مقرون به صرفه‌ تر

شارژ کارتریج پرینتر در مقایسه با خرید کارتریج جدید، هزینه بسیار کمتری دارد. ضمن تاکید بر این مطالب یاد آوری می نماید در این شرایط کیفیت چاپ هر چند بسیار نامحسوس ولی مشابه اورجینال نخواهد بود.

 

2. سازگارتر با محیط‌ زیست

استفاده مجدد از کارتریج‌ها می‌تواند منجر به کاهش تولید زباله و آسیب به طبیعت شود. و این بسیار مطلوب است البته مجدد تاکید بر لزوم شرایط خاص برای شارژ را یاد آوری نموده و انجام شارژ کارتریج در منزل یا دفتر کار و بدون داشتن تجهیزات لازم را پیشنهاد نمی نماید.

 

3. صرفه‌جویی در زمان

شارژ مجدد کارتریج در مقایسه با خرید کارتریج جدید، زمان کمتری را به خود اختصاص می‌دهد. البته این در صورتی است که خودتان اقدام به شارژ کنید، در صورتی که بخواهید برای هر دو مورد به مرکز خدمات پرینتر مراجعه نمایید، بدون شکخریداری یک کارتریج جدید کمترین زمان را خواهد داشت.

 

تلفن نمایندگی hp

 

4. تعداد دفعات شارژ کارتریج لیزری

در چاپگرهای لیزری، شارژ مجدد کارتریج مشکلی ندارد و می‌توان تا زمانی که بدنه کارتیج شالم بوده و هزینه شارژ مقرون بصرفه باشد این کار را انجام داد و فقط برخی از قطعات مصرفی نیز علاوه بر تونر باید تعویض گردند.

 

مزایا و معایب تعویض کارتریج پرینتر

 معایب شارژ کارتریج1. کاهش تعداد برگه‌های قابل چاپ

استفاده مجدد از کارتریج منجر به کاهش تعداد برگه‌های قابل چاپ می‌شود. زیرا مقدار تونری که بصورت دستی درون مخزن کارتریج ریخته یشود نمیتواند به اندازه میزان اولیه باشد و ین امر باعث کاهش تعداد برگه ها چاپ شده توسط کارتریج میشود.

 

2. چاپ برگه‌ها با کیفیت کمتر

کیفیت چاپ با استفاده از کارتریج شارژ شده، با برسی دقیق و کارشناسانه کمتر از کارتریج اصلی خواهد بود. و در بهترین شرایط و استفاده از پودرهای باکیفیت حدود 98 در صد اورجینال خواهد بود. یاد آور میشویم که درصورت استفاده از پودر با کیفیت در پرینتهایی که فقط شامل نوشته هستند پایین آمدن کیفیت چاپ چندان محسوس نمی باشد.

 

3. خرابی هد کارتریج در پرینترهای جوهر افشان

شارژ مکرر کارتریج‌های جوهرافشان میتواند باعث خرابی هد کارتریج و در نتیجه کاهش کیفیت چاپ شود یا کثیف شدن برگه در زمان چاپ شود.

 

4. استهلاک سریع‌ تر قطعات

شارژ مکرر کارتریج‌ها میتواند منجر به استهلاک سریع‌تر قطعات و در نتیجه هزینه‌های اضافی برای شارژ های بعدی شود.

 

5. نشت تونر و آسیب به دستگاه

شارژ مکرر کارتریج‌ها ی عدم شارز صحیح ممکن است منجر به نشت تونر و آسیب به دستگاه پرینتر شود.

 

6. اعلام اخطارهای بی‌مورد

پس از شارژ مجدد، دستگاه پرینتر ممکن است اخطارهای بی‌موردی درباره اتمام کارتریج اعلام کند.

تلفن نمایندگی hp

 

شارژ کارتریج


با توجه به مزایا و معایب فوق، انتخاب استفاده از شارژ کارتریج پرینتر یا خرید کارتریج جدید بستگی به نیازها و توان مالی اشخاص و دسترسی به کارتریج اورجینال و غیر اورجینال دارد.


 

شارژ کارتریج

 

سخن پایانی

بهترین راه برای شارژ کارتریج های لیزری، استفاده از افراد متخصص یا مجموعه هایی مجهز و با تخصص و تجربه کافی در این زمینه است. استفاده از افراد ناکارآمد یا مجموعه های فاقد صلاحیت می‌تواند باعث خراب شدن کارتریج و مشکلات متعدد برای شما و پرینتر شما شود.

مرکز شارژ کارتریج hpsupport.ir یکی از بهترین مراکز تضمینی شارژ‌ کارتریج در تهران است. این مرکز کیفیت چاپ صفحات را پس از شارژ تا پایان مصرف آن تضمین می‌کند.

بنابراین، برای شارژ کارتریج اچ پی بهتر است به مراکز تخصصی و با تضمین کیفیت مانند مرکز فروش و خدمات اچ پی مراجعه کنید تا از خدمات با کیفیت و قابل اعتماد بهره مند شوید. اچ پی ساپورت همواره در کنار شماست.

پیشنهاد ما به شما اعتماد به مراکز معتبر یا مراکز خدمات اچ یی ساپورت است.

 
 

 

نظر کاربران

ثبت نام در خبرنامه

برای اطلاع از آخرین اخبار و محصولات اچ پی ساپورت در خبرنامه عضو شوید...