تلفن دفتر مرکزی (تهران) : ۸۸۵۲۱۰۴۰ ۰۲۱
اچ پی ساپورت ورود / عضویت پشتیبانی
تاریخ درج : 1402/8/28
گروه مقاله : مقالات آموزشی

چگونه دوام جوهرهای پرینتر را افزایش دهیم؟

پرینتر از دستگاه‌های چاپ است که از اقلام و قطعات مختلفی تشکیل شده است. یکی از مولفه‌های اصلی چاپ آن جوهر پرینتر است که در رنگ‌های مختلفی تولید می‌شود. با توجه به سیاه و سفید بودن و یا رنگی بودن پرینتر میزان کارتریج‌های آن متفاوت است. در این مقاله قصد داریم به بررسی سوال چگونه دوام جوهرهای پرینتر را افزایش دهیم؟ بپردازیم. تا پایان این مقاله با ما همراه بوده و اطلاعات بیشتری را به دست آورید.‌

جوهر پرینتر چیست؟

جوهر پرینتر که در کارتریج پرینتر استفاده می‌شود، یک مایع رنگی درست شده از رنگ یا رنگدانه است. قطرات جوهر از نازل هد پرینتر خارج شده و به روی کاغذ منتقل می‌شود.‌ نازل همانند یک شلنگ کوچک است که کنترل آن بر عهده سنسورهای پیچیده دستگاه است. جوهر مطابق با الگوهای تنظیم شده خارج شده و به برگه منتقل می‌شود و طی این کار اسناد و یا عکس چاپ می‌شوند. این جوهرها در انواع مختلفی موجود هستند که با توجه به دستگاهی که انتخاب می‌کنید، می‌توانید از آن استفاده کنید.‌

هزینه اولیه‌ای که برای خرید این دستگاه می پردازید، یک طرف و هزینه‌های خرید مواد مصرفی بخصوص جوهر آن یک طرف است. یکی از دردسرهایی که کاربران زیادی با آن مواجه می‌شوند، تمام شدن جوهر یا  کم رنگ و خشک شدن آن در حین پرینت اسناد و مدارک مهم است.‌ اگر از جوهرهای بی کیفیت استفاده شود، علاوه بر کیفیت نامطلوب بخصوص در چاپ های رنگی  دستگاه پرینتر نیز آسیب می‌بیند؛ بنابراین باید به راه کارهای موجود در این زمینه توجه شود.‌ با انجام این کارها می‌توان در کنار آنکه دوام جوهرهای پرینتر را افزایش داده و به کاهش مصرف هزینه‌های بعدی کمک کرد.

راه‌های افزایش جوهرهای پرینتر

با انجام برخی کارها می‌توان ماندگاری جوهرهای پرینتر را افزایش داده و در مصرف هزینه‌ها صرفه جویی کرد. در زیر به این نکات می‌پردازیم:

تغییر اندازه فونت

اندازه فونت مورد استفاده برای چاپ اسناد در ماندگاری جوهر پرینتر تاثیرگذار است.‌ فونت‌های کوچکتر نسبت به فونت‌های بزرگ و درشت جوهر کمتری مصرف می‌کنند.‌ همچنین فونت‌های خاص و پیچیده نیز مصرف متفاوتی دارند‌. مخصوصا اگر اندازه آن‌ها یکسان باشد، اما برخی به دلیل پیچیدگی که دارند، جوهر بیشتری مصرف می‌کنند. بهتر است فونت دستگاه را تغییر داده و از نوع ساده‌تر استفاده کنید. مثلا با استفاده از فونت times new roman  می‌توان مصرف جوهر را خیلی کم کرد. با این کار می‌توان دوام جوهرهای پرینتر را افزایش داد.

استفاده از پرینتر پیشنویس برای چاپ

برخی اسناد که چاپ می‌کنید، عادی و معمولی هستند و رنگ و کیفیت آن‌ها مهم نیست. پیشنهاد می‌شود برای چاپ این اسناد از حالت پیشنویس استفاده شود. این کار علاوه بر آنکه در افزایش دوام جوهرهای پرینتر موثر است، سرعت عمل چاپ اسناد را نیز بیشتر می‌کند. البته یادآور می‌شویم این اسناد کیفیت بالایی ندارند، حتی گاهی تصاویر چاپ شده شفاف و پر رنگ نیستند.

استفاده از پرینتر  n_up

 وقتی چاپ اسناد را روی برگه‌های مجزا از هم انجام نمی‌دهید، توصیه می‌شود از این حالت استفاده شود. مثلا یک نمودار و یا جدولی را می‌خواهید چاپ کنید که همه به هم مرتبط بوده و می‌توان در یک صفحه آن‌ها را پرینت گرفت.‌ توجه کنید که محتواهای پرینت گرفته شده نباید از حد معمول بیشتر شود؛ زیرا زیاد بودن آن‌ها سبب کوچک شدن محتویات اسناد خواهد شد. در این صورت اسناد قابل خواندن نبوده و مجددا باید آن‌ها را چاپ کرد.

تغییر دادن تنظیمات پرینتر

یکی دیگر از راه‌های افزایش دوام جوهرهای پرینتر تغییر دادن تنظیمات آن است. مثلا می‌توان تنظیمات دستگاه را طوری انجام داد که حاشیه‌ای که در اطراف فایل است، کوچکتر شده و روی صفحه متن بیشتری قرار گیرد؛ همچنین می‌توان از چاپ دو طرفه استفاده کرد تا در دو طرف برگه متن چاپ شود. با این کار علاوه بر آنکه دوام جوهر افزایش می‌یابد، مصرف کاغذ نیز کمتر شده و در مصرف آن صرفه جویی می‌شود.

استفاده از پرینت‌های سیاه و سفید

 این گزینه بیشتر در مورد دستگاه‌هایی که در کنار چاپ سیاه و سفید چاپ رنگی هم دارند، است. در مواقعی که چاپ رنگی ضرورتی ندارد، از چاپ‌های سیاه و سفید استفاده کنید. تنظیمات پرینتر را روی حالت سیاه و سفید قرار دهید تا در موارد غیر ضروری از جوهرهای رنگی استفاده نشود. این کار در کاهش مصرف مواد و هزینه‌های مصرفی نیز موثر است.

نکات مهم در چاپ یک صفحه وب

 وقتی یک صفجه وب را باز کرده و از print preview استفاده شود، قسمت‌های غیر ضروری صفحه نیز چاپ می‌شود. این کار میزان مصرف جوهر را خیلی الکی بالا می‌برد و بهتر است برای چاپ نشدن تمام صفحه از برنامه‌های مخصوص استفاده کرد. برنامه‌های اسمارتی چون  hp smart print جزئیاتی مثل تبلیغات اضافه، پاورقی‌ها و سر صفحه را حذف کرده و چاپ نمی‌کند. این کار در افزایش دوام جوهر و کاهش مصرف کاغذ موثر است.

شارژ و تعویض کارتریج

در نهایت پس از انجام کارهای فوق باید کارتریج را در زمان مناسب شارژ و یا تعویض کرد. تعویض درست و استفاده از مواد مصرفی با کیفیت و اصلی در این زمینه اهمیت زیادی دارد.‌ این مواد همگی در ماندگاری جوهر دستگاه موثر هستند.

سخن پایانی

 با توجه با اینکه پرینترهای جوهر افشان در ابتدای خرید هزینه زیادی را برای مشتری در بر ندارند ولی به دلیل گران و کمیاب بودن جوهر های اورجینال  در واقع شما هزینه واقعی خرید دستگاه را در قالب خرید جوهر ها پرداخت می نمایید پیشنهاد می شود که برای خرید پرینتر حتما با کارشناسان متبحر در این رابطه مشورت و بنابه نیازی که دارید پرینتر مناسب را انتخاب نمایید بدیهی است کارشناسان مجموعه اج پی ساپورت آماده می باشند بصورت رایگان اطلاعات لازم را در اختیار شما قرار داده و در این رابطه راهنمایی نمایند کافی است با انها تماس بگیرید .

 

جوهر پرینتر یکی از مولفه‌های اصلی پرینتر است که اهمیت زیادی دارد. اگر این ماده در حین پرینت مدارک و اسناد مهم خشک و یا تمام شود، دردسرساز می‌شود. برای مقابله با آن راه کارهایی وجود دارد که با انجام آن می‌توان دوام جوهرهای پرینتر را افزایش داد. حتما به این موارد توجه کرده و پیشنهاد می‌شود، آن‌ها را انجام دهید.

نظر کاربران

ثبت نام در خبرنامه

برای اطلاع از آخرین اخبار و محصولات اچ پی ساپورت در خبرنامه عضو شوید...