تلفن دفتر مرکزی (تهران) : ۸۸۵۲۱۰۴۰ ۰۲۱
اچ پی ساپورت ورود / عضویت پشتیبانی
تاریخ درج : 1402/6/26
گروه مقاله : مقالات آموزشی

آشنایی با نحوه تنظیم سایز کاغذ در پرینتر

آشنایی با نحوه تنظیم سایز کاغذ در پرینتر

گاهی اوقات در فرایند چاپ نیاز به تغییر سایز کاغذ است تا بتوان چاپ را روی کاغذهای کوچک و بزرگ انجام داد. در پرینترهای امروزی این امکان فراهم شده تا بتوان سایز کاغذ را برای چاپ تغییر کرد و به نتیجه دلخواه رسید. برای تنظیم سایز کاغذ در پرینتر باید با تنظیمات آن آشنا شوید و بتوانید در سایز مشخصی چاپ خود را انجام دهید. پرینترهای امروزی به راحتی تنظیم می‌شوند و با سایزهای مختلف می‌توان مطالب گوناگون را با استفاده از آنها چاپ کرد. شما برای نحوه تنظیم سایز کاغذ در پرینتر می‌توانید از روش‌های مختلف استفاده کنید. برای دریافت اطلاعات بیشتر با ما همراه شوید.

اهمیت تنظیم سایز کاغذ در پرینتر

آیا سایز کاغذ برای چاپ اهمیت دارد یا خیر؟ در پاسخ به این سوال باید بگوییم سایز کاغذ اهمیت بسیار زیادی در چاپ اسناد مختلف دارد. از آنجایی که پرینترهای امروزی این قابلیت را دارند، به راحتی می‌توان سایز کاغذ را در پرینتر تغییر داد و اسناد مختلف را با سایز دلخواه چاپ کرد. هر سند برای قرارگیری در سازمان‌های مختلف باید در یک سایز مشخص به چاپ برسد. برای تغییر سایز کاغذ باید تنظیمات پرینتر را تغییر دهید تا از حالت مختلف پیش فرض پرینتر استفاده کنید.

 اگر این تنظیمات به درستی انجام نشود کاغذ درون پرینتر گیر می‌کند و به مرور زمان دستگاه هم خراب خواهد شد. شما باید با نحوه پرینت گرفتن آشنا باشید و بتوانید اندازه کاغذ را با توجه به تنظیمات پرینتر تعیین کنید. شما باید دفترچه راهنمای پرینتر را مطالعه کنید تا با تنظیمات آن آشنا شوید. این کار باعث می‌شود که به راحتی پرینت در سایز دلخواه خود انجام شود.

 توجه به دستگاه مورد‌نظر و سایز و ظرفیت آن برای قرارگیری کاغذ اهمیت بسیار زیادی دارد. شما باید کاغذ را به درستی درون پرینتر قرار دهید و کاغذ مطابق با شیارهای موجود باشد. روی سینی چاپگر نشانه‌هایی وجود دارد که به راحتی می‌توانید کاغذها را درون پرینتر قرار دهید. پس از اینکه کاغذ را به درستی در چاپگر قرار دارید تنظیمات را انجام دهید تا چاپ با سایز مناسب انجام شود.

 

تنظیمات کاغذ چاپگر به صورت دستی

گاهی اوقات برای چاپ برخی از اسناد باید سایز کاغذ بزرگ یا کوچک شود. برای این کار می‌توانید تنظیمات را به صورت دستی انجام دهید. این تنظیمات به صورت دستی و از طریق برنامه ورد انجام می‌شود. شما با این کار می‌توانید به راحتی اندازه کاغذ پرینتر را تنظیم کنید و برای آن باید مراحل زیر طی شود:

ابتدا وارد کنترل پنل (Control Panel)  سیستم‌تان شوید و سپس گزینه Hardware and Sound را انتخاب کنید. در مرحله بعد باید وارد بخش Device and Printer شوید. در این هنگام  روی پرینتر متصل به سیستم خود کلیک کنید و در نوار ابزار بالای صفحه، گزینه Print Server properties را انتخاب کنید.

در این زمان یک پنجره برای شما باز می‌شود که باید در آن گزینه Create New Form را تیک بزنید. پس از تیک زدن این گزینه اطلاعات خود را وارد کرده و یک نام برای سایز کاغذ و طول و عرض آن انتخاب کنید. در آخر گزینه Save Form بزنید. پس از این کار روی گزینه ok کلیک کنید تا تنظیمات اعمال شوند.

چگونه سایز پرینت را بزرگتر کنیم؟

اگر بخواهید سایز پرینت خود را بزرگتر کنید هم باید تنظیمات آن را انجام دهید. برای این کار هم می‌توانید از طریق برنامه ورد اقدام کرده و مراحل زیر را طی کنید:

  • ابتدا فایل خود را باز کنید و روی نوار ابزار روی گزینهlayoutکلیک کنید.
  • سپس سه بخش را مشاهده می‌کنید که شاملarrange، paragraph و page setup می‌شوند.
  • وارد بخشpage setup شوید و Size را انتخاب کنید.
  • پس از آن می‌توانید اندازه دلخواه خود را تعیین کنید.

شما در این مرحله می‌توانید طول و عرض برگه را برای خود انتخاب کنید تا چاپ با اندازه دلخواه انجام شود. این بهترین روشی است که برای تنظیم اندازه چاپ انجام می‌شود و تقریباً همه افراد آن را برای خود انتخاب می‌کنند. این تنظیمات که به صورت دستی انجام می‌شوند به راحتی و در مدت بسیار کوتاهی قابل انجام هستند.

 

 

آیا در همه پرینترها امکان تنظیم سایز کاغذ وجود دارد یاخیر؟

در پاسخ به این سوال باید بگوییم که بله در همه پرینترها امکان تنظیم سایز کاغذ وجود دارد؛ اما پرینترهای قدیمی قابلیت‌های کمتری نسبت به پرینترهای جدیدی دارند. پرینترهای جدیدی به راحتی قابل تنظیم هستند و می‌توان سایت‌های مختلفی را با آنها چاپ کرد. در پرینترهای قدیمی قابلیت‌های کمتری وجود دارد و تنظیمات با سختی روبرو می‌شوند.

انواع سایز برای چاپ

با استفاده از پرینتر می‌توانید سایزهای مختلف را برای چاپ انتخاب کنید. باتوجه به ظرفیت هر پرینتر امکان چاپ با هر سایز مشخص به وجود خواهد آمد. این سایزها شامل موارد زیر هستند:

سایز میلی متر

ابعاد کاغذ a0 841*1189

ابعاد کاغذ a1 594*841 

ابعاد کاغذ a2 420*594 

ابعاد کاغذ a3 297*420 

ابعاد کاغذ a4 210*297 

ابعاد کاغذ a5 148*210 

ابعاد کاغذ a6 105*148

ابعاد کاغذ a7 74*105  

ابعاد کاغذ a8 52*74   

ابعاد کاغذ a9 37*52   

ابعاد کاغذ a10    26*37

هر کدام از این سایزها برای چاپ اسناد مختلف انتحاب می‌شوند. با توجه به طول و عرض آن‌ها می‌توانید متوجه کوچکی و بزرگی سایزها شوید و برای اسناد مختلف از آن‌ها استفاده کنید. گاهی اوقات برخی اسناد باید با یک سایز همیشگی به چاپ برسند که به آن سایز استاندارد می‌گویند. در برخی موارد هم سایزها کاملا دلخواه و با سلیقه افراد انتخاب می‌شوند.

سخن پایانی

همانطور که در این مطلب توضیح دادیم گاهی اوقات باید برای چاپ برخی از اسناد باید سایز کاغذ را تنظیم کرد. تنظیم سایز کاغذ در پرینتر به روش‌های مختلفی انجام می‌شود که ساده‌ترین آن استفاده از فایل ورد و تنظیم به صورت دستی است. در این تنظیم می‌توانید طول و عرض کاغذ را به صورت دستی وارد کنید تا به سایز دلخواه و موردنظر خود برسید. برخی از اسناد که با سایزهای مخصوص و استاندارد به چاپ می‌رسند هم به راحتی توسط تنظیم دستی قابل اجرا هستند. اگر نیاز به اطلاعات بیشتری دارید، می‌توانید با کارشناسان ما تماس بگیرید.

نظر کاربران

ثبت نام در خبرنامه

برای اطلاع از آخرین اخبار و محصولات اچ پی ساپورت در خبرنامه عضو شوید...