تلفن دفتر مرکزی (تهران) : ۸۸۵۲۱۰۴۰ ۰۲۱
اچ پی ساپورت ورود / عضویت پشتیبانی
تاریخ درج : 1402/3/8
گروه مقاله : مقالات آموزشی

از کجا بفهمیم کارتریج سوخته است؟

اگر از دستگاه پرینتر خود استفاده زیادی می‌کنید، باید به یاد داشته باشید که به صورت مداوم اندازه‌ جوهر یا تونر کارتریج دستگاه خود را بررسی کنید.

فرقی ندارد که دستگاه شما از چه برندی است، اگر متناسب با حجم مصرفی که پرینتر دارد، ممکن است جوهر یا تونر کارتریج به اتمام برسد و باعث صدمه به دستگاه شود.

 


چرا ممکن است یک کارتریج بسوزد ؟


 

دلایل سوختن کارتریج

سوختن کارتریج زمانی اتفاق می‌افتد که داخل مخزن کارتریج جوهری وجود نداشته‌ باشد؛ به همین علت وقتی برای پرینتر دستور چاپ صادر می‌شود و دستگاه شروع به کار می‌کند، بدلیل عدم وجود جوهر درون کاتریج هد پرینتر وکشیده دچار سوختگی شده و از بین می‌رود.

یکی از دلایل دیگر سوختن کارتریج، وقتی است که مدت زمان زیادی از دستگاه استفاده نشده ‌باشد و رنگ‌های داخل کارتریج خشک شوند. این اتفاق باعث سوختن کارتریج می‌شود، این حالت وقتی اتفاق می افتد که پرینتر فاضله زمانی بین آخرین دستور چاپ شده توسط کارتریج را از طریق چیپ روی کارتریج شناسایی کرده و کارتریح را غیرفعال می کند، در این صورت باید کارتریج را تعمیر و یا یک کارتریج جدید خریداری کرد.

 

از کجا بفهمیم کارتریج سوخته است؟

نشانه‌های سوختن کارتریج

یکی از علائم سوخته ‌بودن کارتریج وقتی است که هنگام استفاده از دستگاه، یک بوی نامطبوع و با طعم سوختگی، در دهان و گلو احساس شود، که احتمالا نشان دهنده این است که عمر کویل در کارتریج دستگاه به پایان رسیده و زمان تعویض کارتریج است. یکی دیگر از نشانه‌‌های سوختن کارتریج، وجود یک صدای ناهنجار و وجود تعدادی حباب‌ در جوهر کارتریج بوده، که ممکن است علت آن جرم‌گرفتگی در کویل کارتریج باشد. 

 

پرینتر جوهر افشان یا پرینتر لیزری hp

 

چه زمانی باید کارتریج تعمیر یا تعویض شود؟

کارتریج مانند بقیه قطعات پرینتر نیاز به سرویس شدن دارد و گاهی اوقات نیاز هست کارتریج تعویض شود. طبق نظر متخصصان و کارشناسان مواقعی که پیغام‌هایی مانند Toner empty، Tonrt low، Cartridge change و. . . روی دستگاه ظاهر می‌شود، می‌توان گفت که زمان تعویض کارتریج رسیده ‌است.

یکی از نشانه‌های تعویض کارتریج کم رنگ شدن نوشته‌های چاپ شده ‌است. کم رنگ شدن نوشته‌ها نشان دهنده این بوده که جوهر یا تونر کارتریج دستگاه شما رو به پایان است. برای مثال رنگ مشکی در نوشته‌ها خیلی روشن است یا به خاکستری می‌زند یا رنگ‌ها به صورت واضح یا روشن نیستند، در این صورت کارتریج دستگاه باید تعویض یا شارژ مجدد شود.

مورد دیگر وقتی است که جوهر به طور یکسان در تمامی ‌نوشته‌ها پخش نمی‌شود یا رنگ وسط نوشته‌های چاپ شده پر حجم‌تر است. در این مواقع زمان آن رسیده که کارتریج تعویض شود تا از ایجاد آسیب‌های بیشتر به دستگاه پرینتر جلوگیری کنید.

یکی دیگر از علت‌های تعویض کارتریج زمانی است که کاغذ چاپ شده، پر از لکه‌های عمودی، افقی یا خطوط اضافی در متن است. دلیل وجود این خطوط موجود نبودن رنگ در کارتریج است که باعث می‌شود رنگ به طور یکسان در تمام قسمت‌های هد کارتریج پرینتر تقسیم نشود و پرینتر نتواند یک متن یکنواخت به شما ارائه دهد. این خطوط نشان دهنده این است که زمان تعویض کارتریج رسیده‌است و باید برای تعمیرات یا خرید کارتریج اقدام کنید.

 

اقدامات لازم که برای تعمیر کردن کارتریج

یکی از مواقعی که کارتریج پرینتر نیاز به تعمیر دارد وقتی است که جوهر پرینتر خشک شده‌ است. در این مواقع استفاده از آب بهترین گزینه است و ناگفته نماند که وقتی آب جوابگو است که جوهر زیاد خشک نشده‌ باشد. این روش فقط برای کارتریج مشکی قابل اجراست. اگر قبلا کارتریج را تعمیر نکرده‌اید بهتر است این کار توسط متخصص انجام شود.

به جز آب روش دیگر تعمیر کارتریج، مکش است. این روش راحت‌تر است و برای کارتریج‌های رنگی هم قابل استفاده می‌باشد. این روش توسط مکش جاروبرقی انجام می‌شود. جارو برقی را روشن کنید و مکش آن را بسیار کم کنید، سری جاروبرقی را مقابل کارتریج گرفته و کم کم قدرت جاروبرقی را زیاد کنید تا همه‌ جوهر‌های موجود کارتریج خارج شود. توجه کنید مکش جاروبرقی به اندازه‌ای باشد که باعث آسیب به کارتریج نشود.

روش دیگر تعمیرکردن کارتریج، تمیز کردن هد پرینتر است. انجام این کار باعث می‌شود که دستگاه عملکرد بهتری داشته ‌باشد. در بعضی از چاپگرها این کار اتوماتیک انجام می‌شود. اگر پرینتر شما مدلش فرق دارد پس هد را باید به صورت دستی تمیز کنید و در بعضی موارد باید آن را تعویض کرد.

 

 

هزینه‌‌ تعمیرات کارتریج

در تخمین هزینه‌ تعمیرات کارتریج، چندین مورد نقش بسیار مهمی‌دارد، اول اینکه پرینتر از چه نوع، مدل و برندی می‌باشد. نسبت به این که دستگاه شما جزء دستگاه‌های رنگی یا سیاه و سفید محسوب می‌شود و یا از نوع پرینترهای لیزری یا سوزنی است، نسبت به این شرایط می‌توان قیمت تعمیرات را بهتر مشخص کرد. نکته دیگری که در برآورد هزینه‌های تعمیرات حائز اهمیت است، علت سوختگی و میزان آسیب دیدن کارتریج می‌باشد.

به غیر از موارد گفته شده هزینه‌ ایاب و ذهاب، دستمزد تعمیرکار و اقدامتی که برای تعمیر دستگاه انجام می‌شود و درصورت نیاز هزینه‌ منتقل کردن دستگاه پرینتر به نمایندگی جزء مواردی هستند که در تخمین هزینه‌های تعمیرات پرینتر باید مدنظر داشته‌باشید.

نکات نگهداری صحیح کارتریج

  • کارتریج را درحالت افقی حمل و نگهداری کنید.
  • دمای مناسب برای نگهداری کارتریج‌ها بین ۰ تا۳۵ درجه سانتی‌گراد است.
  • دستگاه را در محیط آلوده، کنار پنجره، مقابل نور مستقیم خورشید و در معرض گرما قرار ندهید.
  • پریز برق با دستگاه دیگری مشترک نباشد.
  • هنگام استفاده از پرینتر درب آن را باز و دستگاه را خاموش نکنید.
  • کاغذ چسبنده و منگنه دار در دستگاه قرار ندهید.
  • اگر کاغذ در دستگاه گیر کرد به آرامی آن را خارج کنید.
  • از کاغذ مخصوص گلسه استفاده کنید و به وزن کاغذ دقت کنید.
  • از استفاده مکرر و طولانی از دستگاه خودداری کنید.

 

سخن پایانی

در این مطلب کارتریج را بررسی کردیم و به این نتیجه رسیدیم که وظیفه اصلی کارتریج تامین رنگ پرینتر است و در ادامه نحو‌ه‌ نگهداری، میزان رنگ باقی‌مانده، شارژ و تعمیرات کارتریج بیان شد.  اگر پرینتر جزئی از وسایل ضروری کارتان محسوب می‌شود، با رعایت نکات نگهداری عمر پرینتر را زیاد و از خراب شدن آن جلوگیری کنید؛ چرا که با رعایت نکردن نکات گفته شده، ممکن است در حین انجام دادن کار برای پرینترتان مشکل ساز شود.

اگر در هر صورتی کارتریج دستگاه دچار مشکل شد، می‌توانید خودتان به راحتی آن را تعمیر کنید یا اگر تجربه کافی در این زمینه ندارید، پرینتر خود را به یک تعمیر کار بسپارید تا برای تعمیر یا تعویض کارتریج پرینترتان اقدام کند.

 

مرکز فروش و خدمات hp (اچ پی)

پیشنهاد ما به شما اعتماد به مراکز معتبر یا مرکز خدمات اچ پی ساپورت است.

این مطالب برای کسب اطلاع جهت بررسی اینکه کارتریج چاپگر سوخته است توسط تیم hpsupport.ir ترجمه و تولید شده است

نظر کاربران

ثبت نام در خبرنامه

برای اطلاع از آخرین اخبار و محصولات اچ پی ساپورت در خبرنامه عضو شوید...