تلفن دفتر مرکزی (تهران) : ۸۸۵۲۱۰۴۰ ۰۲۱
اچ پی ساپورت ورود / عضویت پشتیبانی
تاریخ درج : 1402/1/16
گروه مقاله : مقالات آموزشی

خطوط سیاه روی کاغذ چاپ در هر دو طرف صفحه نشانه چیست؟

خطوط سیاه روی کاغذ چاپ آن هم در هر دو طرف صفحه نشانه بروز مشکل در دستگاه پرینتر است. به محض دیدن علائم بهتر است برای تعمیر پرینتر اقدام کنید. این خطوط به صورت افقی و عمودی خود را روی کاغذ نشان می‌دهند و نه تنها جنبه بصری خوبی ندارند بلکه خواندن مطالب را هم سخت می‌کنند‌.

برای رفع این مشکل‌ باید ابتدا علت کار را جستجو کرد تا بتوان آن را به صورت ریشه‌ای برطرف نمود. پیدایش خطوط راه راه یک مشکل شایع بوده که بیشتر افراد با آن درگیر هستند و سعی می‌کنند تا برای برطرف کردن آن از متخصصین سایت اچ پی ساپورت کمک بگیرند.

رفع مشکل راه راه شدن پرینت

رفع مشکل راه راه شدن پرینت یک کار تخصصی بوده که نیاز به مهارت دارد و هر کسی نمی‌تواند آن را انجام دهد. پیشنهاد می‌شود که در اولین فرصت پرینتر را تا تمیز کنید‌؛ چون کوچکترین گردوغبار و آلودگی در پرینتر می‌تواند کیفیت چاپ را کاهش دهد و باعث بروز خطوط روی کاغذ شود. برای تمیز کردن باید از پارچه‌های بدون پرز استفاده کنید. برای اینکه تونر با دست شما تماسی نداشته باشد بهتر است دستکش لاتکس دست کنید؛ سپس مقداری الکل ایزوپروپیل را به کمک یک برس رنگ‌آمیزی روی هر غلتک می‌کشید.

وقتی غلتک‌های لاستیکی تمیز می‌شوند مشکل راه راه شدن پرینت هم برطرف می‌گردد. با جاروبرقی می‌توانید ذرات پخش شده تونر را از دستگاه خارج کنید. اگر پرینتر شما دارای کمربند انتقال است باید آن را هم با دستمال بدون پرز تمیز کنید.

وقتی کار تمیزکاری به اتمام رسید دستگاه را مجدد امتحان کنید. اگر تمیز کردن پرینتر نتواند مشکل را برطرف کند، باید به صورت تخصصی‌تر به موضوع نگاه کنید. افرادی که مهارت کافی برای تمیز کردن دستگاه ندارند بهتر است از متخصصین کمک بگیرند تا مشکلی ایجاد نشود.

هر چه پرینتر بروزتر و پیشرفته‌تر باشد تمیز کردن آن هم مشکل‌تر خواهد بود و نیاز به دقت بیشتری دارد. برای رفع مشکل راه راه باید قسمت‌هایی که کاغذ چاپ از آنها عبور می‌کند بررسی شود. غلتک مهمترین بخش است که اگر دچار مشکل شود به صورت مستقیم روی چاپ تاثیر می‌گذارد. پس بهتر است ابتدا غلتک را بررسی کنید و در صورتی که ایرادی وجود نداشت تسمه را چک کنید.

حالات گوناگون راه راه شدن پرینت

زمانی که پرینتر به هر دلیلی دچار مشکل می‌شود، شما شاهد حالا گوناگون خطوط روی کاغذ هستید که می‌توانید بر اساس شکل خطوط بهتر و سریع‌تر مشکل را پیدا کنید. در برخی مواقع خطوط راه راه تنها در یک طرف کاغذ دیده می‌شوند و این نشان می‌دهد که مشکل در یک طرف دستگاه است.

اما در بعضی پرینت‌ها خطوط در دو طرف کاغذ قابل مشاهده هستند؛ بدین ترتیب متخصص باید قسمت‌های بیشتری از دستگاه را بررسی کند. خطوط به صورت راه راه افقی و عمودی هستند و قطر آنها متغیر می‌باشد.

هر چه قطر خطوط بیشتر باشد مشکل جدی‌تر خواهد بود و ممکن است آسیب به سایر بخش‌ها منتقل شود. اگر جوهرهای روی کارتریج بیش از حد استاندارد باشد امکان پخش شدن آنها روی کاغذ زیاد است و این خطوط ایجاد می‌گردند. اگر خط‌های ایجاد شده به صورت افقی و با رنگ مشکی ایجاد شده باشند باید رول و غلتک چک شود.

گاهی با تمیز کردن یا تعویض برخی قطعات مصرفی مشکل برطرف می‌گردد. اما در برخی مواقع نیاز به تعمیرات اساسی دارد چون ممکن است چند بخش به صورت همزمان مختل شده باشند.

در صورتی که شما خطوط را به صورت افقی اما سفید و بی‌رنگ مشاهده کنید، یعنی شارژ کارتریج نیاز است. خطوط سفید عمودی می‌تواند بیانگر مشکل در واحد القای تصویر است. متخصصین پرینتر برای رفع مشکل ابتدا شکل و رنگ خطوط را بررسی می‌کنند چون این موضوع می‌تواند در پیدا کردن دلیل و رفع مشکل کمک زیادی کند. خطوط نازک و ضخیم با رنگ‌های تیره و روشن هر کدام نشانگر مشکلی در دستگاه هستند که باید طرف شود.

چرا در پرینتر لیزری و جوهرافشان پرینت راه راه می شود؟

در پرینتر لیزری و جوهرافشان شما به وفور شاهد راه راه شدن پرینت هستید که در اینجا علت به وجود آمدن این مشکل را بررسی می‌کنیم. دلایل مختلفی وجود دارد که باعث می‌شود تا پرینتر خطوط راه راهی را روی کاغذ چاپ ایجاد کند. از دلایل مهم می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • وقتی تعداد کاغذهای داخل پرینتر بیش از ظرفیت معمول باشد یا به درستی در جای خود قرار نگرفته باشد هنگام چاپ دستگاه خطوطی تیره و روشن به صورت افقی و عمودی روی صفحه چاپ می‌کند.
  • نوع کاغذ و ناسازگاری آن با دستگاه پرینتر می‌تواند دلیل دیگر بوجود آمدن خطوط راه راه روی پرینتر لیزری و جوهرافشان باشد.
  • وقتی عملکرد کارتریج مختل شده باشد شما مشکلاتی از قبیل چاپ خطوط راه راه روی کاغذ را مشاهده می‌کنید و با بررسی این قسمت می‌توانید مشکل را برطرف کنید. 
  • مسدود شدن پرینترهای جوهرافشان دلیل دیگر ایجاد این خطوط است. علت این محدودیت می‌تواند خرابی برخی قطعات باشد.
  • اگر غلتک یا تسمه نقاله به دلیل عوامل محیطی دچار آلودگی شده باشند، عملکرد خوبی نخواهند داشت و در زمان چاپ خطوطی را به شکل‌های مختلف روی صفحه ایجاد می‌کنند.
  •  اگر خطوط را در وسط صفحه و سراسر آن مشاهده کردید، باید علت را در کمربند انتقال جستجو کنید. این قطعه اگر دچار مشکل شود در مسیر انتقال کاغذ خطوط را ایجاد می‌کند.

راهکار برای رفع مشکل راه راه شدن پرینت

اگر چه خطوط ایجاد شده روی کاغذ چاپ برای کاربران آزار دهنده است اما با راهکارهایی کاربردی می‌توان به راحتی این مشکل را برطرف کرد. اولین و بهترین راهکار می‌تواند تمیز کردن قطعات داخلی مثل غلتک، تسمه و کمربند انتقال باشد. اگر آلودگی به سطح این بخش‌ها نفوذ کند مشکلاتی چون خطوط راه راه ظاهر می‌شود.

شما می‌توانید با از بین بردن آلودگی‌ها شرایط بهتری را برای چاپ کاغذ فراهم کنید که در این صورت دیگر خطوطی روی کاغذ مشاهده نخواهد شد. گاهی مشکل از تمیز کردن فراتر می‌رود و شما باید به دنبال یک راهکار تخصصی‌تر باشید.

 متخصص پرینتر می‌تواند از روی شکل و رنگ و بافت خطوط به راحتی مشکل اصلی را پیدا کند. ابتدا کاغذهای باکیفیت را با ظرفیت مشخص و به اندازه درون دستگاه قرار داده و یک مرتبه چاپ را امتحان کنید. اگر مشکل هنوز ادامه دارد، می‌توانید رنگ و عملکرد کارتریج را هم بررسی کنید‌. راهکار دیگر برای رفع مشکل کمک گرفتن از نمایندگی است که می‌تواند به رفع محدودیت دستگاه خصوصا هد کمک زیادی کند.

در سایت اچ پی ساپورت ما راهکارهای خوبی را به شما ارائه می‌دهیم که می‌توانید به کمک آنها به سرعت مشکل خطوط راه راه را برطرف سازید و پرینت‌هایی باکیفیت داشته باشید.

سخن پایانی

پرینتر‌ها دستگاه‌هایی کاربردی هستند که در پیشرفت صنعت چاپ نقش بسزایی دارند. زمانی که دستگاه دچار مشکل می‌شود شما ایراداتی را در چاپ مشاهده می‌کنید که مهم‌ترین آنها چاپ خطوط راه راه است. این خطوط زیبایی چاپ را خراب و مانع از خواندن درست مطالب می‌شوند، پس بهتر است در اولین فرصت مشکل برطرف شود.

متخصصین سایت اچ پی ساپورت برای رفع مشکل ابتدا علت را پیدا می‌کنند؛ چون از این طریق می‌توانند مشکل را از ریشه برطرف سازند. اگر دستگاه به صورت مداوم تمیز و گردگیری شود چاپخانه‌ها با چنین مشکلی مواجه نخواهند شد. تمیز کردن دستگاه هم مانند تعمیر آن نیاز به تخصص و مهارت دارد و باید توسط مهندسین مجرب انجام شود.

 

نظر کاربران

ثبت نام در خبرنامه

برای اطلاع از آخرین اخبار و محصولات اچ پی ساپورت در خبرنامه عضو شوید...