تلفن دفتر مرکزی (تهران) : ۸۸۵۲۱۰۴۰ ۰۲۱
اچ پی ساپورت ورود / عضویت پشتیبانی
تاریخ درج : 1401/12/23
گروه مقاله : مقالات آموزشی

۶ راه جلوگیری از خشک شدن جوهر کارتریج

کارتریج‌ها یکی از قطعات مهم در پرینتر‌ها هستند که جوهر دستگاه درون آن نگهداری می‌شود و به طور معمول یک مشکل رایج برای آن‌ها به وجود می‌آید و آن هم خشک شدن جوهر کارتریج است. این مشکل  به‌طور رایج برای تمامی پرینتر‌ها به وجود خواهد آمد که در این مطلب قصد داریم در رابطه با جلوگیری از خشک شدن جوهر کارتریج و موارد مربوط به آن نکاتی را بیان کنیم.

آیا کارتریج های خشک شده قابلیت شارژ دارند؟

کارتریج قطعه‌ای است که در دستگاه‌های پرینتر که جوهر در آن قرار می‌گیرد و با استفاده از این جوهر نوشته‌ها و اشکال روی صفحات چاپ می‌شوند. حال سوال این است که اگر این کارتریج‌ها خشک شوند می‌توان آن‌ها را دوباره شارژ کرد؟ در پاسخ این سوال باید گفت که معمولا جوهر کارتریج پرینتر که به دلیل نگهداری‌ها و مراقبت‌های نادرست خشک شده است به این دلیل که منافذ قسمت هد کارتریج که در بالای کارتریج قرار گرفته هنگام خشک شدن جوهر در این قسمت  باعث مسدود شدن منافذ خواهد شد.

با مسدود شدن منافذ هد کارتریج شما قادر به شارژ کردن آن نخواهید بود و این امر امکان پذیر نیست؛ بنابراین شارژ کارتریج در هیچ شرایطی میسر نمی‌شود شارژ کردن آن ملزم به تعویض قطعات داخلی هستید.

چرا جوهر کارتریج خشک می شود؟

همه ما تصور می‌کنیم که جوهر کارتریج به دلیل قرار گیری در کارتریج و نبود هوا خشک نخواهد شد و جای امنی دارد؛ اما باید بدانید که باز هم منافذ کوچکی هستند که هوا به درون آن نفوذ خواهد کرد و باعث تبخیر جوهر درون کارتریج پرینتر می‌شود. تنها دلیل خشک شدن جوهر همان تبخیر است که با تبخیر شدن مایع درون کارتریج و تبدیل آن به مواد جامد جوهر درون این قطعه را خشک و بی‌مصرف خواهد کرد. گاهی خشک شدن کارتریج پرینتر به دلیل تمام شدن جوهر آن است و برای این کار باید جوهر کارتریج را شارژ کنید.

 باز بودن درب پرینتر به مدت زیاد و استفاده نکردن از پرینتر به مدت طولانی می‌تواند یکی از دلایل خشک شدن جوهر کارتریج پرینتر باشد. اما این موارد دلایل شایعی برای خشک شدن جوهر کارتریج نیست و تنها دلیل اصلی معمولا همان تبخیر شدن جوهر به دلیل منافذ باز هوا است.

راهکار های پیشگیری برای خشک نشدن جوهر کارتریج

همان‌طور که می‌دانید خشک شدن جوهر کارتریج یک امر رایج و معمولی است که برای دستگاه‌های پرینتر به وجود می‌آید. برای جلوگیری از بروز این مشکل راهکارهایی را به شما ارائه خواهیم داد:

 • باید توجه داشته باشید که به صورت منظم و با یک ترتیب خاص از پرینتر استفاده نمایید.
 • روشن ماندن بی‌دلیل پرینتر می‌تواند دلیل اصلی خشک شدن کارتریج باشد؛ بنابراین زمانی که با دستگاه پرینتر کاری ندارید آن را خاموش کنید.
 • سعی کنید پرینترهای لیزری را خریداری کنید؛ چرا که این نوع پرینترها به دلیل وجود تونر در کارتریج آن دیرتر خشک خواهند شد.
 • اگر از جوهر افشان یا همان کارتریج‌های رنگی استفاده می‌کنید، بهتر است به طور مرتب آن‌ را تمیز کنید و مراقبت‌های لازم را انجام دهید؛ چرا که این کارتریج‌ها بیشتر در معرض خشک شدن قرار دارند و حساس‌تر هستند.
 • بهتر است همیشه پرینتر و کارتریج درون آن را تمیز نگه دارید تا از مسدود شدن منافذ و خشک شدن جوهر درون آن جلوگیری کنید.
 • بیش از حد از پرینتر استفاده نکنید و پس از استفاده مکرر از دستگاه پرینتر مقداری به دستگاه استراحت بدهید؛ پرینتر را خاموش کرده و پس از دقایقی دوباره از آن استفاده کنید.

چگونه مشکل خشک شدن جوهر کارتریج را رفع کنیم؟

یکی از رایج‌ترین مشکلات کارتریج خشک شدن آن است و حل این مشکل بسیار حائز اهمیت خواهد بود. در صورتی که کارتریج پرینتر شما خشک شده است برای تعمیر پرینتر خود مراحل زیر را طی کنید:

 • قبل از هر چیز اتصالات را بررسی کنید تا مطمئن شوید که دستگاه به برق و کامپیوتر متصل باشد.
 • پرینتر را باز کنید سپس کارتریج را از آن خارج نمایید. توجه داشته باشید که این کار را با دقت لازم انجام دهید تا ضربه‌‌ای به کارتریج پرینتر وارد نشود.
 • کارتریج را درون یک سینک یا شی که آب در آن جمع شود قرار دهید و جوهر خشک شده را از درون آن خارج کنید. (در صورتی که جوهر به مقدار زیادی خشک شده بود در مدت زمان بیشتری کارتریج را در آب داغ بگذارید.)
 • سپس کارتریج پرینتر را از آب خارج نموده و تمامی رطوبت آن را بگیرید و خشک کنید؛ به طوری که به کارتریج آسیبی وارد نشود.
 •  در آخر کارتریج را در جای خود قرار دهید و پرینتر را روشن کنید؛ حال باید مشکل برطرف شده و برگه چاپ کند. اگر باز هم این مشکل وحود داشت باید این قطعه را به طور کلی تعویض نمایید.

البته که روش‌های دیگری نیز مانند مکش و... غیره برای رفع این مشکل وجود دارد اما خارج کردن جوهر خشک شده از طریق آب معمولا جواب‌دهنده است؛ اگر با این کار مشکل حل نشد، می‌توانید تعمیر این قطعه به یک فرد متخصص در این زمینه بسپارید.

یک راهکار حل بلند مدت برای عدم خشک شدن جوهر کارتریج

به‌طور کلی نمی‌توان راهکاری بلند مدت و ابدی را برای خشک نشدن جوهر کارتریج ارائه داد؛ چرا که هر چیزی طول عمری دارد و برای همیشه پاسخگو نخواهند بود. اما برای خشک نشدن جوهر کارتریج دستگاه می‌توانید دستگاه‌های پرینتر لیزی و جوهر افشان را تهیه کنید که عمر طولانی‌تری در این زمینه دارند؛ همچنین می‌توانید پیشگیری‌های لازم جهت خشک نشدن جوهر کارتریج را که پیش‌تر به آن اشاره کردیم انجام دهید تا کارتریج دستگاه خشک نشود و بتواند در مدت زیادی به خوبی عمل کند.

سخن پایانی

به‌طور کلی باید گفت پرینتر یکی از وسایل پر کاربرد است که در محیط‌های مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرد؛ در واقع برای هر پرینتری این مشکل به وجود خواهد آمد و حتما نیاز به تعویض قطعه نیست؛ چرا که گاهی می‌توانید خودتان آن را تعمیر و دوباره استفاده کنید. چنانچه برای کارتریج پرینتر شما هر گونه مشکلی پیش آمد می‌توانید برای رفع آن به سایت اچ پی ساپورت مراجعه فرمایید.

نظر کاربران

ثبت نام در خبرنامه

برای اطلاع از آخرین اخبار و محصولات اچ پی ساپورت در خبرنامه عضو شوید...