تلفن دفتر مرکزی (تهران) : ۸۸۵۲۱۰۴۰ ۰۲۱
اچ پی ساپورت ورود / عضویت پشتیبانی
تاریخ درج : 1401/6/5
گروه مقاله : مقالات آموزشی

آموزش ۲ روش تعمیر کارتریج خشک شده پرینتر

آموزش ۲ روش تعمیر کارتریج خشک شده پرینتر

 

 

تعمیر کارتریج پرینتر، برای افرادی که مدتی است با دستگاه پرینتر خود کار نکرده‌اند، ضروری است. چون زمانی که می‌خواهند از پرینتر استفاده کنند با انواع مشکلات روبرو می‌شوند. اگر مدتی است که کارتریج یا منبع جوهر درون پرینتر خود را شارژ کرده‌اید، ولی از پرینتر استفاده نکرده‌اید، باید بگوییم که کارتریج درون پرینتر شما خشک شده و جوهر در داخل کارتریج حالت لختگی پیدا کرده است. به همین دلیل نمی‌تواند کار چاپ را به درستی و با کیفیت مطلوب انجام دهد.

چرا-جوهر-کارتریج-خشک-می-‌شود؟

چرا جوهر کارتریج خشک می ‌شود؟

خشک شدن جوهر کارتریج، یکی از ویژگی‌های مواد مورد استفاده در جوهر پرینترهای جوهرافشان است. زمانی که شما اقام به چاپ یک تصویر یا نوشته با استفاده از پرینتر جوهر افشان میکنید همین ویژگی باعث میشود تا جوهر در سطح کاغذ پخش نشده و به محض اینکه در معرض هوا قرار میگیرد با سرعت خشک شود. ساختار جوهر مورد استفاده در کارتریج پرینتر های جوهر افشان، به گونه‌ای است که وقتی در معرض هوا قرار می‌گیرد یا اینکه برای مدت طولانی یکجا مانده یا مورد استفاده قرار نگرفته باشد، شروع ب خشک شدن کرده یا بصورت لخته میشود. عوامل دیگری هم هستند که رعایت نکردن آن‌ها باعث خشک شدن جوهر کارتریج می‌شود.

کارتریج هم مثل خیلی از چیزهای دیگر دارای تاریخ انقضای مشخصی است، ولی بسیاری از افراد که با پرینتر کار می‌کنند از این موضوع اطلاعی ندارند. زمانی که تاریخ انقضای کارتریج به پایان برسد، به دلیل انعالات شیمیایی صورت گرفته در درون جوهر دیگر کیفیت مطلوب خود را نداشته و به عبارتی کارایی ندارد و غیر قابل استفاده می‌شود. اگر کارتریج به صورت دستی، شارژ شود باعث می‌شود هوا به داخل آن نفوذ کند. در نتیجه جوهر کارتریج سرعتر خشک می‌شود و سر نازل آن مسدود خواهد شد. به همین دلیل است که باید کار شارژ کارتریج را به متخصصان در این زمینه بسپارید.(برای خدمات شارژ کارتریج می توانید با خیال راحت به تیم متخصص ما در نمایندگی اچ پی اعتماد کنید)

 

محلی که پرینتر در آن قرار می‌گیرد نیز میتواند در خراب شدن جوهر تاثیر گذار باشد. این فضا باید شامل ویژگی های درجه هوای مناسب ، عدم تابش نور مستقیم خورشد، رطوبت مناسب و کم و دور از شومینه، رادیاتور یا پنجره باشد. چرا که اگر نور آفتاب به طور مستقیم و یکسره به پرینتر بتابد یا اینکه دستگاه، در نزدیکی رادیاتور قرار گرفته باشد، این عوامل سبب خشک شدن جوهر کارتریج می‌شوند. باز کردن کارتریج مسدود شده، کار خیلی مشکلی نیست، ولی به دلی ایجاد آلودگی زیادی انجام آن طی فرایندی دشوار و زمانبر انجام میگیرد.

کارتریج پرینتر، در مدل‌های مختلفی وجود دارد که برای کاربرد های متفاوت مورد استفاده قرار میگیرند. مواد تشکیل دهنده در هر مدل متفاوت از مدل دیگر بوده و خصوصیاتشان نیز با یکدیگر متفاوت است. در زمانی که جوهر درون کارتریج خشک شده باشد با توجه به اینکه کارتریج از چه موادی تشکیل شده است، لازم است تا از موارد متفاوتی برای شست و شو و بازکردن نازل های هد استفاده شود.

 

حالا این سوال مهم به وجود می آید که از کجا بفهمیم جوهر داخل کارتریج خشک شده است یا مشکل دیگری بوجود آمده است؟

 

از کجا بفهمیم جوهر کارتریج خشک شده است؟

حال این سؤال پیش می‌آید که نشانه‌های خشک شدن جوهر کارتریج چیست؟ بعد از گذشت یک مدت طولانی که پرینتر بدون استفاده رها شده است، اگر آن را بکار بگیرید، با اولین دستور چاپ که برای پرینتر ارسال میشود، میتوانید متوجه خشک شدن کارتریج بشوید. ب ارسال دستور پرینت به پرینتر دستگاه تمامی فرایند چاپ را به درستی انجام میدهد با این تفاوت که برگه بصورت سفید از پرینتر خارج میشود یا آنکه اگر هم چاپ می‌شود خیلی بی‌کیفیت است، به نحوی که تنها خطوط افقی رنگی روی برگه دیده میشود. ما در مقاله ای دیگر علت سیاه پرینت شدن را در پرینتر توضیح داده ایم.

این امکان که ب جود جوهر دون کارتریج یا مخزن تانک جوهر پرینتر پیامی مبنی بر عدم وجود جوهر در پرینتر نیز به شما نمایش داده شود وجود دارد. این‌ها علائم خشک شدن جوهر کارتریج پرینتر است که برای رفع آن حتما نیازمند ارجاع پرینتر به مراکز تخصصی تعمیر پرینتر برای انجام تعمیرات است. برای تعمیر خشک شدن جوهر در پرینتر های جوهرافشان، اولین قدم هد پرینتر است که باید تمیز شود. ما در مقاله ای، روش تمیز کردن هد پرینتر را توضیح داده ایم، پیشنهاد میکنیم مقاله رو مطالعه کنید. 

برای پاک‌سازی هد، به صورت خودکار، در ابتدا با مطالعه دفترچه، به این اطمینان برسید که پرینتر مورد نظر شما، به چه شکل قابلیت پاک‌سازی خودکار را دارد. پس از آغاز فرایند پاکسازی هد پرینتر باید 4 الی 5 بار هد به صورت خودکار توسط سیستم مکش درونی پرینتر تمیز شود تا بواند هد را باز و نتیجه مطلوبی حاصل نماید، این فرایند حدود 3 الی 5 دقیقه زمان خواهد برد. اگر هم پرینتر امکان پاک‌سازی خودکار را نداشت، باید به صورت دستی هد را تمیز کنید. برای انجام این کار، ابتدا هد را از درون پرینترخارج کرده، سپس مقداری الکل ایزوپروپیل را با آب مخلوط کنید و با استفاده از آن، هد را تمیز کنید.

حال که هد پاک‌سازی شده لازم است تا از سلامت کارتریج ها نیز اطمینا حاصل نماییم، برای این منظور باید کارتریج را بررسی کرد تا دوباره بتوان از پرینتر استفاده کرد. برای رفع مشکلات کارتریج دو روش وجود دارد، اولین روش استفاده از آب است و روش دوم استفاده از مکش است. در ادامه همراه ما باشید تا به طور مفصل روش‌های تعمیر کارتریج خشک شده را ارائه دهیم.

 

روش اولآموزش تعمیر کارتریج خشک شده با به کارگیری روش آب

بعد از اینکه به این نتیجه رسیدید که جوهر مخزن پرینتر، خشک شده است، می‌توانید با استفاده از آب این مشکل را حل کنید. برای انجام این کار به یک جفت دستکش لاتکس، تعدادی روزنامه و یک ظرف گود که درون آن آب ولرم و داغ باشد، نیاز هست.

در ابتدا، پرینتر را به برق وصل کنید و بررسی کنید که درایور پرینتر روی سیستم شما وجود داشته باشد. برای مشاهده کارتریج پرینتر، درب دستگاه چاپ را بگشایید. با باز کردن درب پرینتر کریج کا حامل جوهر ها میباشد روبروی شما متوقف میشود، حالا کارتریج های پرینتر که عمدتا به رنگ سیاه یا قرمز هستند قابل دیدن است. دستکش‌ها را برای خارج کردن مخزن جوهر، به دست کنید تا چربی دستان شما به کارتریج آسیبی وارد نکند.

برای خارج کردن کارتریج ها  درون پرینتر ابتدا پرینتر را خاموش کرده، سپس کارتریج ها را از داخل دستگاه چاپ، بیرون آورید و به پهلو روی روزنامه‌ها قرار دهید. این نکته خیلی مهم است که قسمت بیرون آمدن جوهر از مخزن، روی روزنامه قرار نگیرد. کارتریج بسیار حساس است؛ به همین دلیل رعایت کنید که در زمان جا به جایی، ضربه‌ای به آن وارد نشود.

در مرحله بعد باید قسمت خروجی جوهر از کارتریج را درون آب ولرم یا کمی داغ قرار دهید. در این مرحله مشخص می‌شود اگر جوهر خشک نشده باشد، سریعاً در داخل ظرف پخش می‌شود و اگر هم خشک شده باشد 15 الی 20 دقیقه زمان می‌برد تا جوهر به داخل آب نفوذ کند.

در مرحله بعد، کارتریج را از داخل ظرف آب بیرون آورید و آن را خشک کنید به نحوی که هیچ رطوبتی در آن نباشد. بعد از مرحله خشک کردن، مخزن جوهر را به آرامی در جایگاه خود قرار دهید. اینک پرینتر را روشن کنید و اگر عمل چاپ بدون هیچ مشکلی انجام شد یعنی اینکه شما کارتان را به نحو احسن انجام داده‌اید.

عمیر-کارتریج-خشک-شده-با-آب

 

روش دومآموزش تعمیر کارتریج با به کار گیری روش مکش

در روش مکش برای تعمیر کارتریج خشک شده پرینتر، نیاز به دستگا مکش هوا دارید. در ابتدا کارتریج را از محفظه پرینتر خارج کنید و برای بیرون آوردن جوهر از آن، از دستگاه مکش هوا استفاد کنید، به این صورت که مکش را در حالت کم قرار دهید. نازل کارتریج باید به صورت عمودی و در پایین قرار داده شود و لوله دستگاه مکش هوا در مقابل مخزن قرار گیرد. حال باید قدرت مکش را آهسته آهسته زیاد کنید.

این کار را تا زمانی انجام دهید که تمام روزنه های روی هد کارتریج آزاد شده و جوهر از آنها خارج شود. جوهرهایی که از مخزن بیرون آمده‌اند را تمیز کنید و سپس کارتریج را در جایگاه خود قرار دهید.

در انتهای کار، دستگاه پرینتر را امتحان کنید اگر به درستی عمل چاپ را انجام داد، نشان دهنده آن است که شما کارتان را به دستی انجام داده اید.


در صورتی که مشکل همچنان پابرجا بود ی چاپ بصورت کامل انجام نشد، نیاز است که با متخصص این حوزه برای رفع مشکل مشورت کنید.

 

جدای از روش‌های بکارگیری برای تعمیر شارژ کارتریج، نوع کارتریج پرینتر مهم است. کارتریج به شکل سر الکترونیکی، سر اسفنجی و سر باز وجود دارد. کارتریج سر الکترونیکی، دارای پوشش نوار سیمی نارنجی رنگ است. جنس کارتریج سر اسفنجی، اسفنج بوده و به راحتی قابل لمس است و کارتریج سر باز، تنها سوراخی است که داخل آن جوهر دارد. در ادامه همراه ما باشید تا در مورد انواع کارتریج، اطلاعاتی را در اختیار شما قرار دهیم.

 

  1. پرینترهایی که کارتریج آن‌ها از نوع سر الکترونیکی است در صورتی که بصورت روزانه استفاده نشوند دیگر قابل استفاده نیستند. این کارتریج ها به نسبت دیگر مدل ها قیمت بالا تری دارند به این دلیل که هد پرینت روی کارتریج نصب است و با هر بار تعویض کارتریج هد چاپ نیز تعویض میشود.
  2. پرینترهای با کارتریج اسفنجی و سر باز، گزینه خوبی است؛ چرا که به ندرت خشک می‌شوند. تعداد این کارتریج در داخل پرینتر، به 4 یا بیشتر هم می‌رسد. رنگ‌بندی کارتریج‌ها به صورت یک عدد سیاه و سه عدد رنگ متفاوت دیگر است.
  3. اگر کارتریج اسفنجی و سر باز هم خشک شود با استفاده از روش‌های آب و مکش میتوانید برای آزاد کردن نها اقدام کنید، اگر باز هم عمل چاپ انجام نشد، در این صورت است که باید به خرید یک کارتریج جدید فکر کنید.

تعمیر-کارتریج-خشک-شده-با-مکش

 

راهکارهای پیشنهادی برای رفع مشکل کارتریج خشک شده

اگر کارتریج پرینتر دچار مشکل شد و به هیچ نحوی قابل تعمیر نبود، می‌توانید یکی از راه حل‌های زیر را به کار ببرید.

 

خریداری کارتریج اصلی

اگر بتوانید کارتریج مربوط به برند پرینتر را خریداری کنید و جایگزین کارتریج معیوب کنید، بهترین کار را انجام داده‌اید. ولی این روش، هزینه‌های بیشتری را در بر دارد.

 

خریداری کارتریج با طرح اصلی

این مدل کارتریج، طرح مخزن جوهر اصلی را دارد، ولی کیفیت آن را ندارد که به کارتریج غیر اصل معروف است. تنها مزیت این کارتریج، هزینه کمی است که در قبال آن پرداخته می‌شود. 

 

شارژ کردن کارتریج پرینتر

به طور منطقی استفاده از کارتریج اصل به جای به کار بردن از کارتریج غیر اصل و شارژی، بهتر است. ولی اگر از پرینتر زیاد استفاده می‌کنید و میزان مصرف کارتریج شما زیاد است و در عین حال کیفیت چاپ زیاد اهمیتی ندارد، می‌توانید از روش شارژ استاندارد کارتریج، استفاده کنید.

 

سرویس کارتریج

استفاده طولانی مدت از پرینتر، نیاز به این دارد که گاهی اوقات توسط متخصصین این حوزه، سرویس شود. اگر کارتریج پرینتر به خوبی کار خود را انجام نمی‌دهد، نیازی به تعویض سریع کارتریج نیست. شاید با بررسی یک سرویس کار، مشکل کارتریج به راحتی برطرف شود. این کار نیز از نظر اقتصادی بسیار مقرون به صرفه‌ است.

شارژ کارتریج با قیمت مناسب

 

برآورد قیمت تعمیر کارتریج

هزینه‌ای که در قبال تعمیر کارتریج از شما دریافت می‌شود، به عوامل مختلفی همچون مدل پرینتر و کارتریج استفاده شده در آن، نوع کارتریج از نظر جوهرافشان و یا لیزری بودن، علت خرابی دستگاه و در نهایت کارهایی که توسط سرویس کار برای احیای کارتریج انجام شده است، بستگی دارد.

 

سخن پایانی

اگر پرینتر جزو لوازم ضروری کارتان است توجه به نکاتی که در مورد محل قرارگیری پرینتر، در بالا ذکر کردیم مهم است، چرا که رعایت نکردن نکات لازم، ممکن است در حین کار با پرینتر برای شما مشکل ساز شود. اگر هم به هر دلیلی کارتریج پرینتر دچار مشکل شد، می‌توانید با توجه به هزینه در نظر گرفته شده و همچنین مشورت با کارشناسان مرکز فرو و خدمات اچ پی ساپورت یکی از روش‌های تعمیر کارتریج را به کار ببرید. hpsupport

تعمیر کارتریج

نظر کاربران

ثبت نام در خبرنامه

برای اطلاع از آخرین اخبار و محصولات اچ پی ساپورت در خبرنامه عضو شوید...