تلفن دفتر مرکزی (تهران) : ۸۸۵۲۱۰۴۰ ۰۲۱
اچ پی ساپورت ورود / عضویت پشتیبانی
تاریخ درج : 1397/1/16
گروه مقاله : مقالات آموزشی

تونر چیست

تونر چیست
تونر یا پودر شارژ ذرات بسیار ریزی است که در پرینترهای لیزری و یا دستگاه های فتوکپی جایگزین جوهر شده و در روند چاپ کاربرد دارد
نمونه های اولیه تولید شده مخلوطی از کربن قند و اکسید آهن بود که در پرینتر های لیزری جایگزین تونر های امروزی بوده است اما با روند پیشرفت تکنولوژی و نیاز به کیفیت بهتر و بالاتر در چاپ این مخلوط جای خود را به ذرات کربن و پلیمر داد تا بتوانند علاوه بر اندازه های کوچک تر به سادگی بر روی کاغذ ذوب شده و در بافت آن فرو رود تا ماندگاری بالاتری داشته باشد
اولین نمونه ها از پرینترهای لیزری و یا دستگاه های کپی بدون کارتریج کار می کردند بدین طریق که تونر از طریق بطری های بسته بندی شده به صورت مستقیم در پرینتر ریخته میشود اما اکنون کارتریج ها به صورت پک و یکبار مصرف ویژه هر پرینتر ارائه می‌شوند.

 

تونر چیست


تونرها دارای رنگ های متفاوتی هستند که بسته به نوع پرینتر مورد استفاده قرار می گیرد
در پرینترهای تک رنگ یا به اصطلاح مونوکروم که فقط رنگ مشکی را چاپ می کنند از پودر مشکی رنگ استفاده می شود اما در پرینترهای رنگی نیاز به استفاده از چهار رنگ تونر به صورت همزمان می باشد
استاندارد رنگ های چهارگانه برای چاپ در پرینترهای لیزری رنگی به صورت CMYK بوده حروف اختصاری هر یک از چهار رنگ آبی یا CYAN - قرمز یا MAGENTA - زرد یا YELLOW و مشکی یا BLACK است که در اینجا به اختصار با حرف K نمایش داده می شود

هزینه و قیمت شارژ کارتریج

 

در ابتدا ذرات ریز تونر با ابعاد میانگین ۱۴ الی ۱۶ میکرون مورد استفاده قرار میگرفت اما بعدها به این دلیل که نیاز به چاپ تصاویر با جزئیات بیشتر و کیفیت بالاتر بود لازم شد تا ذرات تونر نیز از اندازه های کوچک تری برخوردار گردند لذا آنها را تا ابعاد ۸ الی ۱۰ میکرون برای چاپ تصاویر با کیفیت ۶۰۰ dpi کاهش دادند.

 

تونر چیست


کیفیت چاپ تصاویر به دو عامل کاغذ و تونر بستگی دارد و چنانچه این دو مورد را به دقت انتخاب کنید می توانید از مشاهده تصاویر چاپ شده بر روی کاغذ با کیفیت فوق العاده لذت ببرید.
از آنجا که پودر تونر از ذرات بسیار ریز که توسط دستگاه‌های پرتاب باد با سرعت بسیار بالا یا به عبارتی جت هوا تولید می شوند این ذرات با اشکال مختلف و غیر کروی می باشند ولی اخیراً شرکت‌هایی این ذرات را در شرایط بخصوصی تولید می‌کنند که نتیجه آن ایجاد دانه های یکسان و بسیار ریزتر از نمونه‌های قبل می باشد.
بهترین استفاده از ذرات پلیمر و کربن هنگامی که پوست یا لباستان به این مواد آغشته شد فورا آن را با آب سرد بشویید لطفاً توجه داشته باشید که استفاده از آب گرم باعث ذوب شدن ذرات تونر شده و آن را در بافت لباس و یا شیار های پوست فرو می برد هرچند گذر زمان و استفاده از مواد شوینده قوی می تواند لکه ها را از روی پوست پاک کنند اما پلیمرهای ذوب شده در الیاف لباس برای همیشه باقی خواهند ماند و این لکه ها از روی لباستان پاک نخواهد شد.
تورها دارای کیفیت های متفاوتی هستند که توسط شرکت های  مختلف مختلف مختلف ایجاد شده اند که به صورت بسته بندی های یک کیلویی تا ۱۰ کیلویی در بازار برای شارژ کارتریج یا دستگاه های کپی فروخته می شود.
هرچند که شارژ کارتریج را  به دلیل مشکلات سلامتی و تنفسی هرگز پیشنهاد نمی کنیم ولی در هنگام خرید لطفاً دقت داشته باشید که از بهترین نمونه تونل موجود در بازار استفاده کنید زیرا این محصولات شیمیایی می توانندبسیار خطر آفرین بوده و مشکلات جبران ناپذیر را ایجاد کنند.
می توانید به مقاله مشکل استفاده از کارتریج های شارژ شده مراجعه کرده تا در این خصوص اطلاعات بهتر و دقیق تری را به دست آورید.

 

همانطور که میدانید تونر در پرینتر های hp به دو دسته 1005 و 1200 تقسیم بندی میشود، اما چنانچه بخواهید بدانید که کدام پودر برای کدام نمونه از کاتریج مناسب است باسد عنوان داشت که به صورت یک اصل کلی برای اینکه بدانیم کدام تونر مخصوص کدام کارتریج هست بهتر است به نوع مگنت بکار گرفته شده در کارتریج دقت کنید، چنانچه در کارتریج از مگنتهای فنر دار استفاده شده است لازم است تا از پودر 1200 استفاده شود و برای مگنتهای بدون فنر از پودر شارژ 1005.

 

 

البته بعضا در کارتریج های اورجینالی که با پودر 1005 شارژ میشود مشاهده شده است که نمونه تقلبی آن با پودر تونر 1200 شارژ میگردد و این بدلیل نوع مگنت بکار گرفته شده در این سری از کارتریج هاست

 

 

 

مرکز فروش و خدمات hp (اچ پی)

پیشنهاد ما به شما اعتماد به مراکز معتبر یا مراکز فروش و خدمات اچ پی ساپورت است.

این مطلب برای آشنایی و دانش در خصوص اینکه تونر چیست توسط تیم hpsupport.ir ترجمه و تولید شده است

نظر کاربران


خسرو
تشکر
خیلی ممنون از توضیحات شما عزیزان در تونر بسیار مفید بود ومااستفاده کردیم .خیلیییییییییییییییییییییییی ممنون
خواهش میکنم. خوشحالیم که توضیحات ارائه شده تونسته مورد توجه شما دوستان قرار بگیره و مشکلات رو برطرف کنه.

ثبت نام در خبرنامه

برای اطلاع از آخرین اخبار و محصولات اچ پی ساپورت در خبرنامه عضو شوید...